- Vi skal bli enda bedre enn dette

Arendal leverte en knallsterk snuoperasjon og vant 2-1 mot Grorud på Norac stadion søndag. - En bedre prestasjon enn sist, men vi skal bli enda bedre, lover trener Roger Risholt.

Grorud, som rykket ned fra Obosligaen etter fjorårssesongen, er tippet som ett av topplagene i Postnordligaen avd 1. De måtte nøye seg med ett poeng i seriestarten mot Aalesund 2, mens Arendal var innstilt på å revansjere tapet mot Kjelsås på bortebane sist mandag.

Derfor var det to lag, som begge trengte poeng for å unngå at avstanden til tabelltoppen blir for stor,  som entret Norac stadion søndag. 

Det var Arendal som grep initiativet i kampen, men dominans i ballbesittelse førte ikke til mange store sjanser - og heller ikke til scoringer.

Tok ledelsen

Derimot var det Grorud, som mot spillets gang, tok ledelsen etter 25 minutter. Et unødvendig balltap på midtbanen førte til en kjapp Grorud-overgang mot et Arendal-forsvar i ubalanse. Alene med Jonas Vatne Brauti gjorde ikke Fredrik Pedersen noen feil og satte inn 0-1.

Grorud kom noe mer med i kampen etter scoringen, mens Arendal slet med å skape store målsjanser. Dermed var det 0-1 til pause.

Etter hvilen tok Arendal på nytt tak i kampen, men uttellingen kom ikke før det var godt 75 minutter. Da fikk Arendal et frispark fra rundt 20 meter som Christopher Cheng presist satte over muren og utenfor keepers rekkevidde. 

Snudde kampen

Bare fire minutter senere falt avgjørelsen. Nysignerte Kevin Egell-Johnsen, som kom inn etter en times spill, viste en av sine kvaliteter da han leverte et langt innkast fra egen banehalvdel fremover i banen. Sander Lille-Løvø, som også var kommet inn, stormet fremover og slo et perfekt innlegg til Mathias Johansen. Han gjorde ingen feil og satte ballen kontrollert bak Groruds keeper. Dermed var kampen snudd og Mathias Johansen noterte seg for scoring for andre kamp på rad.


Matchvinneren mener det var veldig fortjent at tre poeng ble igjen i Arendal.

- Vi slipper til Grorud veldig lite, og vi kommer til sjanser selv. Dette vil bli bedre og bedre. Jeg føler vi har god kontroll, selv om vi får et visst trykk mot oss helt mot slutten, sier Mathias Johansen som også konstaterer at innbytterne ble viktige i denne kampen.

- De sier vi har en mindre stall i år enn i fjor, men i dag viste vi at stallen er bedre enn i fjor, mener han. 

Ikke overrasket

Christopher Cheng, som ble kåret til Arendals beste, var også fornøyd etter å ha scoret sitt første mål for Arendal. 


- Jeg er ikke overrasket over at frisparket gikk i mål, men kanskje noen andre er det, smiler han etter kampen.

Han tror også at Arendal-laget vil prestere bedre og bedre utover i sesongen. 

- Dette er bare starten. Vi kommer til å se enda bedre offensive prestasjoner. Men i dag bare maler og maler vi på, sier han.

- Blir bedre

Trener Roger Risholt er enig med sine spillere: - Dette kommer til å bli bedre og bedre, sier han. 

- Det var et klart fremskritt fra forrige kamp, og vi skaper mange situasjoner som kunne blitt større sjanser. Vi er kanskje litt ubesluttsomme og det går kanskje litt sent med oss i visse situasjoner, men vi fikk uttelling selv om det lugget litt også i dag, sier han.


05D53369-85F2-4A26-8F15-FFFE70D4BF3E.jpeg
Jubel etter seier mot Grorud.


Arendal Fotball – Grorud 2–1 (0–1)

  • Norac stadion

  • Tilskuere: 654

  • Dommer: Jørgen Haga (Ekholt BK)

  • Gult kort: Arendal: Jonas Tillung Fredriksen. Grorud: Jørgen Sveinhaug, Casper Fjeld, Edmund Owusu.

  • Mål: 0–1 Fredrik Carson Pedersen (25), 1–1 Christopher Cheng (75), 2–1 Mathias Johansen (79)

  • Arendals lag:

  • Jonas Vatne Brauti

  • Jonas Tillung Fredriksen (Kevin Egell-Johnsen fra 60.), Vegard Bergan, Eirik Lereng, Christopher Cheng

  • Sebastian Remme Berge (Koko fra 86.), Tord Salte, Martin Torp

  • Ole Marius Håbestad (Sander Lille-Løvø fra 60.), Rasmus Lynge Christensen (Preben Skeie fra 60.), Mathias Johansen (Stian Andersen fra 90.).

Annonse:
Publisert: 16.04.2023
Skrevet av: Arendal Fotball Foto: Thomas Skjeggedal Thorsen/Agderposten