Vikar-kapteinen viste vei

Ylldren Ibrahimaj vikarierte som kaptein - og han tok ansvar da Arendal slet med å avgjøre cup-kampen mot FK Tønsberg. Til slutt endte det 5-3 til Arendal.

1. runde i cupen er alltid vanskelig, kanskje spesielt for trenere. Skal man velge å spille inn en stamme i laget - eller skal man gi nye spillere muligheten til å vise seg frem? Er seier i cupen viktigere enn poeng i neste seriekamp? Hvem tåler kampbelastningen og hvem vil ha størst nytte av å hvile?

Slike spørsmål må alle trenere ta stilling til, og sannsynligvis finnes det ingen fasit. Derfor er cupen også full av overraskelser, og derfor elskes cupen av alle som er glade i norsk fotball.

Ny sentrallinje

Før oppgjøret mot FK Tønsberg valgte Knut Tørum definitivt å ta utgangspunkt i den brede stallen Arendal har, selv om skader har bidratt til at det er litt færre å velge blant enn det han ideelt sett ønsker seg. Mot FK Tønsberg fikk hele sentrallinjen fra seieren mot Florø hvile. Jostein Aaland fikk sin sesongdebut mellom stengene, Sven Fredrik Stray kom inn som midtstopper, Lars Kilen tok plass på midtbanen og fremme fikk Wilhem Pepa muligheten som spiss. Mest overraskende var kanskje de to backene Arendal valgte til denne kampen, for her fikk unge Kee Deeku og Adi Markovic sine debuter i denne posisjonen. Begge har primært spilt kant tidligere.

Allerede fra avspark på Tønsberg gressbane virket det som om det var klasseforskjell mellom lagene, og Wilhem Pepa brukte bare seks minutter på å sette ballen i mål etter et fint Arendal-angrep som ble avsluttet med et skudd fra Lars Kilen som Pepa bare kunne styre i mål. En klassisk goalgetterscoring som ser veldig enkel ut, rett og slett fordi en ekte goalgetter vet når han skal befinne seg på rett plass.

Etter et drøyt kvarter satte Ylldren Ibrahimaj inn 2-0 på et frispark fra 17 meter - og da virket det som om kampen egentlig var kjørt.

Kom tilbake

Muligens var det også slik noen Arendal-spillere tenkte, for etterhvert kom Tønsberg noe mer mer i spillet. Det ga uttelling etter 30 minutter da spissen Christian Østli fanget opp en grov feilpasning i Arendals bakre rekker og kunne sette ballen enkelt i mål, uten muligheter for Jostein Aaland.

Men i sum leverte Arendal en solid 1. omgang -  i hvert fall solid nok til å kunne gå til pause med 2-1-ledelse. 

Etter hvilen ble det spillemessig jevnere. FK Tønsberg skapte lite, men Arendal klarte aldri helt å drepe kampen. Og da gikk det som det ofte gjør: FK Tønsberg fikk et relativt billig straffespark etter en corner-situasjon bare fem minutter før slutt. Da så det definitivt ut til å gå mot ekstraomganger fordi straffesparket ble ekspedert effektivt i mål.

Fabian Ness ville det imidlertid annerledes. Han kom inn etter en drøy time, og fikk dermed sin offisielle Arendal-debut etter å ha vært skadet i halvannen måned. På overtid headet han inn 3-2 - og da forventet de fleste av oss at seieren var i boks. Men FK Tønsberg kriget seg til enda en corner på overtid, og den ekspederte de i mål til 3-3 og 30 ekstra minutter foran rundt 250 hutrende sjeler på tribunen.

Ekstra gir

Da ekstraomgangene begynte, var det som om Arendal-spillerne forstod at de måtte sette inn det ekstra giret som skal til. Og det var dagens vikar-kaptein, Ylldren Ibrahimaj som viste vei med  en snerten heading etter godt Arendal-spill rett før sidebytte i ekstraomgangene.

De siste 15 minuttene kontrollerte Arendal kampbildet greit, selv om FK Tønsberg forsøkte å komme tilbake i kampen. For å fjerne enhver tvil vartet Arendal opp med et klasseangrep da det var spilt 116 minutter. FK Tønsberg-forsvaret ble totalt utspilt og ballen havnet til slutt hos unge Tasso Dwe. På nærmest åpent mål gjorde ikke Åmli-gutten noen feil og satte inn 5-3 som ble sluttresultatet.

Dermed er Arendal klar for 2. runde i cupen - noe laget ikke lyktes med å nå i fjorårets jubelsesong. Den gangen røk Arendal ut etter ekstraomganger mot Vindbjart.

Eneste skår i gleden var at Fabian Ness måtte gå av banen et par minutter før avslutningen av 2. ekstraomgang. Han fikk en kjenning i låret, og onsdag kveld var det uklart om det er en ny skade som vil holde ham borte fra banen i nye uker.

- Planen var at han skulle spille maks en halvtime, men dessverre ble det lengre fordi vi måtte ut i ekstraomganger, sier manuellterapeut Torbjørn Selås. 

FK Tønsberg - Arendal 3-5 (eeo)

  • Tønsberg gressbane, ca 250 tilskuere

  • Arendals målscorere: Wilhem Pepa (6), Ylldren Ibrahimaj (16. og 97.), Fabian Ness (90.) og Tasso Dwe (116)

  • Arendals lag:

  • Jostein Aaland, Kee Deeku, Sven Fredrik Stray, Marius Andersen, Adi Markovic, Dejan Corovic, Ylldren Ibrahimaj, Lars Kilen ( Tobias Henanger 92. min), Adnan Mohammad (Tasso Dwe 106. min), Wilhem Pepa og Tobias Olsvik (Fabian Ness 62. min)

Annonse: